1. Ders – Dr. Necdet SUBAŞI | Tecrübi Yazım (Yazma Deneyimi)

 

Geleceğin Akademisyenlerini Arıyoruz Projesi 4. Sınıf Ders Grubu Ders Raporu

Geleceğin Akademisyenlerini Arıyoruz Projesi 2020-2021 Sömestr Kampı Yazı Atölyesi “Tecrübi Yazım (Yazma Deneyimi)”/ Dr. Necdet Subaşı

Tarih ve saat18.02.2021
Ders Tecrübi Yazım (Yazma Deneyimi)
Hoca Dr. Necdet Subaşı
Ders KatılımıDerse koordinasyon ekibinden, Cüneyt Yaşar, Sümeyra Çelik, Hayrunnisa Akgün katıldı. 

Ders yüz yüze işlendi. Aynı anda Zoom üzerinden çevrimiçi yayın yapıldı.  

Dersin Özeti  

Ders iki oturum şeklinde işlendi. 

Dersin genelinde yazmanın teknik sorunlarından ve yazarın metnin içine kendini nasıl dâhil edebileceğinden bahsedildi. 

Herkes yazdıklarıyla dünyayı değiştirmek, insanların ruhuna dokunuyor olmak ister. Ama bunun hiç kolay olmadığını zaten biliyorsunuz. 

O yüzden kalemi aldığınızda herhalde en rahat yazabileceğiniz şey hatıra defteri yazmak. Bu tür metinlerde de çok çabuk bir hatıra bırakmak gayreti vardır. Ama ilerde hayatın biraz daha içinden baktığınızda yazmanın keyifli olduğu kadar külfetli de olduğunu görürsünüz. Çünkü yazdığınız şeyin maliyeti olduğunu, sizinle gelen bir bedeli olduğunu göreceksiniz. Yazdığınız şeyler ya sizi aşağı çekecek ya da kanatlandırıp uçuracaktır. Ben bu süreci yaşayan birisi olarak size bu tecrübelerimden bahsedeceğim. 

Genellikle bu yazarlık meselesi biraz karıştırılıyor. Yazdığımız akademik makalelere yazı denilemez. Çünkü o metinlerde eksik olan bir şey vardır; duygu. Akademik metinlerimizin sıradan insanlarca coşkuyla karşılandığını görmüyoruz. Bütün bunlara baktığımızda yazmak, ilmin insandan insana aktarılan bir nitelik taşıdığını, bu aktarım sırasında insandan bir şeyler aktardığını görüyoruz. 

Buradaki en büyük problemimiz metnin içerisine kendimizi nasıl dâhil edeceğimizdir. İçinde bulunduğumuz dönemin, çevrenin üzerimizdeki etkisini nasıl yorumladığımız bizim yazmak konusundaki becerimizi ortaya koyacaktır. Burada içsel bir hesaplaşma yaşanacaktır. 

Dersin ikinci oturumunda hoca kendi yazım sürecindeki tecrübelerinden bahsetti. Yazdığı kitaplardan ve bu esnadaki yazım sürecine değindi. 

Bu metinlerin içinden pasajlar okunarak bunun yazım tekniği ve içerik bakımından değerlendirmeleri yapıldı. 

Öğrenciler hem kuğuyu hem de anlatımı yorumladılar. 

“Ben yazmazsam dünya ne kaybeder? ”motivasyonuyla ders sonlandı.

Ön Okuma Metinleri Ön okuma metni verilmedi

 

Scroll to Top