2. Ders – Prof. Dr. Gürbüz DENİZ | Felsefi Metin Üretmek

 

Geleceğin Akademisyenlerini Arıyoruz Projesi 4. Sınıf Ders Grubu Ders Raporu

Geleceğin Akademisyenlerini Arıyoruz Projesi 2020-2021 Sömestr Kampı Yazı Atölyesi “Felsefi Metin Üretmek”/ Prof. Dr. Gürbüz Deniz

Tarih ve saat13.03.2021
Ders Felsefi Metin Üretmek
Hoca Prof. Dr. Gürbüz Deniz
Ders KatılımıDerse koordinasyon ekibinden Hayrunnisa Akgün, Cüneyt Yaşar katıldı. 

Ders yüz yüze işlendi. Aynı anda Zoom üzerinden çevrimiçi yayın yapıldı.  

Dersin Özeti Ders tek oturum şeklinde işlendi. 

Dersin geneli itibariyle yazının arka planı ve hazırbulunuşluluktan, yazım işçiliğinden bahsedildi. Yazmanın problemlerine değinildi. 

Dersin başında hoca Cemil Meriç, Sezai Karakoç, Mustafa Kutlu, Alev Alatlı gibi yazarlardan metin ve dil perspektifinde örnekler verdi. 

Sizin yaşlarınızdaki gençlerin en büyük problemi yazdıklarınızda bir ironi olmaması. Dil sürekli yazılarak gelişir. Nakledilen cümlenin iyice yedirilmesi gerekir. 

Yazmada öne çıkan bir diğer önemli husus bilgidir. Okuduğunuz şeyler sizin anlatımınıza doğrudan yansıyacaktır. Bu sizin okumanızın gücünü gösterir. Yoksa sokaktaki dili kullanabiliriz. 

Yazmada geriye kalan tek önemli şey sıkıntıdır. Derdi olan kişinin bunu yazıya döktüğünde, ebedi kalmak arzusuyla yazılan şey diğer bütün metinlerden farklı olacaktır. 

Yazmada yaptığımız bir diğer şey başkasıyla konuşmaktır. Aslında bunu kendimizle yaptığımız bir diyalog haline getirsek daha samimi, daha gerçek bir anlatım ortaya koymuş oluruz. 

Katılımcı öğrencilerin yazıları üzerinden değerlendirmelerde bulunuldu. Düzeltmeler yapıldı. 

Ön Okuma MetinleriÖn okuma ve ileri okuma metni verilmedi.

 

Scroll to Top