2. Ders – Dr. Öğr. Üyesi Abdullah BAŞARAN | Felsefi Düşünmeye Giriş

 

Geleceğin Akademisyenlerini Arıyoruz Projesi Ders Raporu

 

Tarih ve Saat  19/03/2022 Cumartesi 12:00
DersFelsefi Düşünmeye Giriş
HocaAbdullah Başaran
KonuFelsefi düşünmeye giriş
Dersin SorumlusuFatma Zehra Selvi
Ders Katılımı16 öğrenci 

Derse koordinasyon ekibinden Hayrunnisa Akgün, Fatma Zehra Selvi katıldı.

Dersin Özeti

Bir metni okurken başlangıç sorumuz daima “Bu metin bana nasıl hitap edecek?” olmalıdır. Biz bir okuma gerçekleştirdiğimizde bizim yaptığımız şey metni kendi bulunduğumuz noktaya temellk etmektir. Metin okurken biz daima bir ufka doğru bakıyoruz ufuk daima varsa metin de indirgenemez şekilde orada olmaya devam edecektir. Platonun bir filozof olduğunu bilmeden bizim Platon’un kitabıyla karşılaşma biçimimiz bizim tarihselliğimizle alakalı. Daha önceki bildiklerimiz o an metni belirleyen şeylerden biridir. 

Peki iki tarihsel varlığın karşılaşmasında temellük nasıl gerçekleşecek?

Gadamer “Her metin bir sorunun cevabıdır.” Diyor. Temellüğün gerçekleşmesi için soracağımız soru “Metin hangi soruya cevap verir?” sorusudur. Tarih içerisinde birçok okur ve filozof tarafından okunmuş olan metne ben halen daha bu soruyu sorabiliyorum. Temellükle birlikte metinle sen-ben ilişkisine gireriz. 

1- Metin ne söyler

2-Metin neden söyler

3-Ben ne söylüyorum

Bu sorular metinle ilişki içerisine girerken sorulması gereken doğru sorulardır. Bir metnin sorusunu anladığımız zaman biz o metni kendimize sorarız. Felsefe metinleri anlama biçimidir. 

Derste Bahsi Geçen Kitaplar
Ön Okuma MetinleriPlaton,Eutyphron
İleri Okuma metinleri
Scroll to Top