1. Ders – Prof. Dr. Gürbüz DENİZ | Felsefi Metin Üretmek

 

Geleceğin Akademisyenlerini Arıyoruz Projesi 4. Sınıf Ders Grubu Ders Raporu

Geleceğin Akademisyenlerini Arıyoruz Projesi 2020-2021 Sömestr Kampı Yazı Atölyesi “Felsefi Metin Üretmek”/ Prof. Dr. Gürbüz Deniz

Tarih ve saat19.02.2021
Ders Felsefi Metin Üretmek
Hoca Prof. Dr. Gürbüz Deniz
Ders KatılımıDerse koordinasyon ekibinden Hayrunnisa Akgün, Cüneyt Yaşar katıldı. 

Ders yüz yüze işlendi. Aynı anda Zoom üzerinden çevrimiçi yayın yapıldı.  

Dersin Özeti Ders tek oturum şeklinde işlendi. 

Derse başlamadan önce proje koordinatörü Abdullah Yasir Can atölyenin kapanış konuşmasını yaptı. Öğrencilere atölye sonucunda yazacakları metin ve yapılacak olan değerlendirme dersi hakkında bilgi verildi. 

Dersin genelinde felsefi bir metin nasıl yazılır, bireysel tecrübe bu yazım sürecine nasıl dâhil edilir, bu konularından bahsedildi. 

İslam geleneğinde yazmak kutsaldır. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de kaleme ve yazdıklarına yemin edilmiş, bunlar üzerine düşünülmesi öğütlenmiştir. Bu yüzden yazmaya, yazarak düşünmeye önem verilmesi gerekir. 

Sizin yaşınızdaki insanların önce günlük yazması lazım. Bir olay nasıl tasvir edilir onu öğrenmeniz lazım. Bu gün başlayıp yazsanız on metin yazdıktan sonra eski yazdıklarınıza güleceksiniz. İnsan yazdıkça yazdığı düşünceye sahip çıkmaya başlıyor. Bir konuda özelleşmedikçe o konu size ait olmamış oluyor. Zihnen odaklanıp bir şey üretmeniz gerekiyorsa ona mutlaka özel ilgi duymanız lazım. Hele ki bu felsefeyse.

Onun için iyi bir felsefe yazarı olmak için başta doğuştan kabiliyetli olmak gerekir. Benim kanaatime göre her insan doğuştan kabiliyetlidir. Fakat tekrarlarla, zorlamayla, çalışmayla doğuştan olan o tabiatı ortaya çıkarabiliriz. Kendinizle ilgilenirseniz kendinizden ortaya iyi bir şey çıkarabilirsiniz. Olgunluk tecrübeyle kazanılır. 

Okumanın devamı bu işi bilen arkadaşlarınızla bunu tartışmaktır. Tartışma, eleştiri mutlaka bize yeni şeyler katar. Yazmaktan, yanlış yapmaktan korkmayın. Fakat teknik yanlılar yapmaktan korkun. Bilgisel bilgide yanlış yapılamaz. Bu sizi takip edecek bir yanlış olur. 

Analitik düşünmeye yatkın olmanız gerekir. Parçalarına ayırarak düşünmeye, sonra u düşünceleri birleştirip bir bütün ortaya koymaya yeteneğiniz olmanız gerekir. Düşünceyi değiştirmekten korkmayın. Felsefe kritik yapmaktır. 

Dersin kalanında ders öncesinde verilen okuma metninin, dersin genelinde bahsedilen yazma kuralları üzerinden bir değerlendirmesi yapıldı. 

Metnin ana teması olan “modern zamanlarda yalnızlık Allah’ın varlığına bir delil midir?” konusu felsefi yazım özelinde tartışıldı. 

Katılımcılardan tek tek görüşleri istendi. 

Ön Okuma MetinleriGürbüz Deniz; Yalnızlığın Yalnızlığı: O

 

Scroll to Top