2023 Yaz Kampı Mardin Gezisi

2023 yaz kampında başarı gösteren öğrencilerle 11-14 Eylül tarihleri arasında 4 günlük bir program hazırlandı. Programa yönetim kurulumuzdan Halis Gökçek, Tuncer Namlı ve Hüseyin Nazlıaydın katılım gösterirken, program esnasında Gürbüz Deniz, Mehmet Çelik ve Ömer Bozkurt hocalarımız eşlik etti, Aydın Süer ve Serdar Kurnaz hocalarımız ise katkılarını sundular.

İLK GÜN (11 Eylül 2023, Pazartesi)

10 Eylül gecesi yola çıkıldı.
İlk durağımız Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesiydi. Burada kahvaltımızı yaptıktan sonra Fırat nehrindeki tarihi yerleri tekne ile gezdik.
İkinci durağımız yine Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe ören yeriydi. Burada insanlığın bilinen en eski kült yerinin bulunduğu alanı gezdik.
Üçüncü durağımız ise Eski Mardin’di. Burada Mehmet Çelik, Ömer Bozkurt, Gürbüz Deniz, Tuncer Namlı ve Hüseyin Nazlıaydın hocalarımızla buluştuktan sonra burada kısa bir sohbet gerçekleştirdik.
İlk gün yurtlara geçilmesiyle son buldu.

İKİNCİ GÜN (12 Eylül 2023, Salı)

 

İkinci gün ilk durağımız Kasımiye Medresesi oldu. 15. yy’dan kalma Mardin manzarasına karşı kurulan bu tarihi binayı gezdikten sonra ikinci durağımız olan Deyrülzaferan manastırına geçtik. Mehmet Çelik hocamız manastırla ve Süryanilerle ilgili bilgiler verdikten sonra Mardin metropoliti Saliba Özmen ile mekanında kısa bir sohbette bulunduk. Ardından Üçüncü durağımız olan Dara antik kentini gezdik. Dara antik kentinden sonra Eski Mardin’e dönüp ordaki Keldani ve Kırklar kiliselerini gezdik ve ikinci günü de bu şekilde tamamlamış olduk.

ÜÇÜNCÜ GÜN (13 Eylül 2023, Çarşamba)

Üçüncü günkü ilk durağımız Midyat’ta bulunan 4. yy.’dan kalma Mor Gabriel manastırıydı. Rehber eşliğinde içeriyi gezdikten sonra Mehmet Çelik hocamızın Süryanice hocası ile tanıştık. Kısa bir sohbetten sonra oradan ayrılarak ikinci durağımız olan terk edilmiş Mağaraköy ve Yezidi mezarlığını gezdik. Ardından Elbeğendi Köyü’nde Mardin’in meşhur pizzalarından yedik. Sonraki durağımız olan Beyazsu’da ise çay molası verdik. Günü ise son durağımız olan Berlin’deki Humboldt Üniversitesinde öğretim görevlisi ve araştırmacı olarak bulunan Aydın Süer ve Serdar Kurnaz hocalarımızdan Almanya’daki çalışmalarını dinleyerek noktaladık.

DÖRDÜNCÜ GÜN (14 Eylül 2023, Perşembe)

Son günde ise Mardin Artuklu üniversitesi rektörlüğünde Ömer Bozkurt hocamızın ev sahipliğinde bir program düzenledik. Program dahilinde Abdullah Yasir Can’ın sunuculuğunda önce Ömer Bozkurt hocamız selamlama konuşmalarını gerçekleştirdi ardından Tuncer Namlı hocamızın konuşmalarının ardından Gürbüz Deniz hocamız ve Mehmet Çelik hocamız lisansüstü çalışmalar ve akademiye hazırlık nasıl olmalı konusu ile ilgili değerlendirmeler yapıp deneyimlerini paylaştılar.
Programın ardından Ömer Bozkurt hocamızın eşliğinde Artuklu üniversitesi kütüphanesini ve ilahiyat fakültesini gezdik. Ardından Eski Mardin’de 
toplanma saatine kadar serbest zaman verilerek “Mardin Gezisi” tamamlanmış oldu.

Scroll to Top