3. Ders – Prof. Dr. Hasan Yücel BAŞDEMİR | Günümüz Siyasi İdeolojileri: Muhafazakârlık

 

Geleceğin Akademisyenlerini Arıyoruz Projesi Ders Raporu

 

Tarih ve Saat  05/03/2022 Cumartesi 10:30
DersGünümüz Düşünce Akımları
HocaHasan Yücel Başdemir
KonuBireyci İdeolojiler, Muhafazakarlık
Dersin SorumlusuFatma Zehra Selvi
Ders Katılımı20 öğrenci 

Derse koordinasyon ekibinden Hayrunnisa Akgün, Cüneyt Yaşar, Betül Kalender, Fatma Zehra Selvi, Saliha Nur Bakacak katıldı.

Dersin ÖzetiDerste ilk olarak, muhafazakarlığın siyasi düşünce olmasını hazırlayan olaylardan bahsedildi. Fransız devriminin Fransız aydınlanmasınının somut bir sonucu olmasından ve dinin ve geleneğin yerine aklın aydınlanmasının koyulması sürecinden genel olarak bahsedildi. Ardından, muhafazakarlığın temel esaslarından bahsedildi. 

Muhafazakar ideolojide, kurumlar zaman içinde kendi ihtiyaçlarına göre tedrici olarak değişir ve dönüşür. Muhafazakar ideolojinin en temel özelliği, pragmatizmdir. Kurumsal yapıların toplumun icat ettiği önemli yapılar olduğundan bahsedildi. Muhafazakarların da liberaller gibi eşitsizlikleri organik görürler. Toplum kurmaca değildir, organiktir. Muhafazakarların siyasetin kaynağı noktasında kuşkucu olduklarından ve liberaller ya da diğer ideolojiler gibi ön kabullere dayanmadıklarından bahsedildi. Soru cevap kısmında genel olarak muhafazakar ideoloji ve liberal ideolojinin karşılaştırılması yapıldı. 

Derste Bahsi Geçen Kitaplar
Ön Okuma MetinleriStanford Siyasi İdeolojiler, Episteme Yayınları Muhafazakarlık, Andy Hamilton
İleri Okuma metinleri

 

Scroll to Top