Betül GÜNGÖR | Senaryo ve Metin Yazarlığı

 

Geleceğin Akademisyenlerini Arıyoruz Projesi 2020-2021 Sömestr Kampı Yazı Atölyesi

Senaryo ve Metin Yazarlığı / Betül Güngör

 

Tarih ve Saat15.02.2021
DersSenaryo ve Metin Yazarlığı 
HocaBetül Güngör
Ders KatılımıDerse koordinasyon ekibinden Aybüke Daşcı, Cüneyt Yaşar katıldı.

Hoca materyal olarak kendi bilgisayarını ve slaytını kullandı. 

Dersin Özeti

Proje ekibinden Aybüke Daşcı, ders içeriği ve atölye hakkında bilgi verdi. 

Ders iki oturum şeklinde işlendi. 

İlk oturumda yazma ve yazma tekniklerinden bahsedildi. İkinci oturum ise senaryo metin ve haber yazmadan bahsedilerek başlandı.

Devamında soru cevap yapıldı.

Yazmak, teknik, matematik formu olan, insanın yeteneği varsa bile üzerine düşüp geliştirmesi gereken profesyonel bir iştir. Bu iş başta dili iyi bilmekle olur. Bunu meslek olarak görmek zorunda değilsiniz, ama iyi yazmayı bilmek iyi bir okur olmaya yarar. 

Yazarak ve okuyarak dünya değişmez, yaparak değişir. Ama yazmak ve okumak ne yapacağınızı şekillendirir. Çok hızlı bir çağda yaşadığımız için siz de hızlı ve öz şekilde bir şeyleri anlatmak zorundasınız.

Herkes yazarlık yapabilir, bu bir yetenek değildir. Yazdığını okutmak iknayla alakalıdır. 

Hayal gücü – gerçek arasındaki denge yazılan şeyi kıymetli kılar. İkisi arasında türüne göre bir denge olmalıdır. Yazmanının motivasyonları ise ses, anı, fotoğraf, koku olabilir. 

Önce kendinize beş kelime belirleyin. Sonra oturun bu kelimeleri birbirine bağlayarak bir hikâye açığa çıkarın. Bunu her akşam yapamasanız da on günde bir alıştırma olarak yapın. Bu sizin disiplinler arası düşünebilmenizi sağlayacaktır. 

Çok da kendi alanınıza girmeyen bir konuyu kendinize seçin. Çok uzun olmasa dahi böyle bir konuyla ilgili bir sayfa bir yazı yazın. Sonra araştırmanızı yapın, aynı konuyu bir de araştırmanız sonrasında yazın. Bu size hızlı araştırma yapma ve hiçbir fikriniz olmayan bir konuda konuşabilmeyi sağlar. 

Ön Okuma Metinleri Ön okuma metni verilmedi

 

Scroll to Top