Doç. Dr. Yasin MERAL | Dinler Tarihinde Saha Çalışması: Yahudilik Örneği

 

Anadolu İlahiyat Akademisi

Geleceğin Akademisyenlerini Arıyor Projesi

Ders Raporu

Lisansüstü Sınıf Grubu   

Tarih ve Saat21 Temmuz 2023 Cuma, 11:00
DersLisansüstü Saha Çalışmaları: Dinler Tarihinde Saha Çalışması 
HocaDoç. Dr. Yasin Meral 
KonuYahudilik Örneği
Ders KatılımıYüz yüze 17 kişi, Online 39 kişi 
Dersin ÖzetiDers tek oturumda işlendi.

Saha çalışmaları serisinin ilk dersi olduğu için öncelikle saha çalışması yöntemi hakkında genel bilgiler verildi. Saha çalışması insanları doğal ortamlarında gözlemlemek, onlarla etkileşime geçmek ve onların davranışlarını daha iyi anlamlandırmaya çalışmaktır. Doğru bilgiyi elde etmenin en sağlıklı yöntemidir. Her zaman literatürden daha önemli ve daha sağlıklı bilgiler içermektedir.

Saha çalışmalarının önemli yöntemlerinden biri doğrudan gözlemdir. Katılımcı gözlemci yönteminde ise sorularla ve yönlendirmelerle sürece dahil olabiliyorsunuz. Örnek olay incelemesi, etnografi çalışmaları, derin mülakat yöntemleriyle nitel görüşme gibi çeşitleri bulunmaktadır. 

Din mensuplarının dini uygulamalar, mekanlar ve onlara atfettikleri kutsallıklar hakkında onların dediklerini dikkate alarak çalışmalarımızı yaparız. Örneğin Yahudilerin en kutsal mekanı Ağlama Duvarı tarihi olarak defalarca yıkılmış ve yapılmış bir yapıdır. Ama biz fenomenolojik olarak ele aldığımız için din mensubunun oraya atfettiği kutsallığını ve duygularını gerçeğe en yakın olacak şekilde anlamaya çalışırız. 

Hoca saha çalışması sırasında rast geldiği Sukkot bayramı, 26 yılda bir yapılan olan güneşin kutsanması uygulaması gibi dini ritüeller sırasındaki gözlemlerini anlattı. 

Saha çalışmalarının önemli noktalarından biri de size ortamın sahiciliğinden ve bulabileceğiniz yegane atmosferden ötürü bilgi edinmek istediğiniz şeylerin dışında da ciddi anlamda pek çok başka veriler de sağlamaktadır. 

Saha çalışmalarında aynı zamanda yüksek lisans ya da doktora tezinin temel kaynaklarının okunması ve ilgili kişilere temel problematiklerin sorulması önem taşımaktadır. 

Yapılacak çalışma ile hedef kitle arasında ilgililik oranı yüksek olmalıdır. Başka bir deyişle hedef kitlenin çalışmanız hakkında en sağlıklı bilgiyi verecek kitle olması gerekmektedir. 

Yahudilerin inanışlarına göre Mescid-i Aksa’da tam olarak yerinin bilinmediği için saygısızlık olmaması adına ayak basmak istemeyen ve dışarıda taşa secde eden dindar Yahudilere şahit olduğunu ve bunun gibi tecrübelerle kitaptan okuduğunuz şeylerle orada görülen şeylerin tamamen farklı olduğunu anlayabiliriz. 

Doktora tezinin araştırma bölgesindeki birincil kaynakların hepsini okuma fırsatı yakalayarak tez yazma sürecinde büyük motivasyon ve özgüven kaynağı olduğundan ve sağladığı avantajlarından bahsedildi. 

Saha çalışmalarında bölgenin kaynak dilini öğrenmek gerekli ve dönüşte kaynak dil çalışmalarına devam edilmelidir.

Çalışmalar sırasında irtibat kişileri kurmaya çalışmak yapılacak çalışmaların sürekliliği ve uzun vadeli olmasıyla ilgili ciddi faydalar sağlamaktadır. 

Sahada geleceğe yönelik kaynak toplamaya özen gösterilmelidir. 

Döndüğünüzde tecrübelerinizin tazeliği ve sahiciliğinin kaybolmaması için azami sürede yorum ve değerlendirmeleri yapmak çalışmaların kalitesini artıracaktır. 

Çalışmalarda odak, istikrar, azim, maddi ve manevi gücün önemine vurgu yapılarak ders bitirildi. 

Ders içeriğe bağlı kalarak işlendi. 

Derste Bahsi Geçen Kitaplar İbn Meymun – Mişne Tora 
Ön Okuma Metinleri
İleri Okuma metinleri

 

Scroll to Top