Dr. Öğr. Üyesi Abdullah BAŞARAN | Klasik Okumalarına Giriş

 

Anadolu İlahiyat Akademisi

Geleceğin Akademisyenlerini Arıyor Projesi

Ders Raporu

3. ve 4. Sınıflar

Tarih:7 Ekim Cumartesi, 18:00
Ders:Klasik Okumalarına Giriş
Hoca:Abdullah Başaran
İşleniş:
Özet:Klasik nedir, nasıl farklılaşır? Bir şeyi klasik yapan şey nedir? Okuma nedir? Soruları üzerinde durulacağından bahsedilerek derse giriş yapıldı. Sonrasında tanışma yapıldı. Hocamız ve öğrenciler arasında samimi bir tanışma gerçekleştirildi.Tanışmadan sonra bu ders serisinin sonunda tek bir okuma yöntemi olmadığını öğreneceğimiz ve burada birçok çeşitli klasik tanımı, okuma yöntemine değinileceğinden bahsedildi.

Klasik nedir? Sorusuyla başlandı. Ön okuma metninde olan İbrahim Kalın’ın metnindeki klasik tanımı yapıldı.

Klasik: Kültürde öyle bir yer etmiştir ki siz okumuş olsanız da , bilsenizde , bilmesenizde kültürde yer etmiştir.Çok yer kaplayan her şeye sirayet edendir klasik olan. Bunu sağlayan şeyde devamlılıktır. Örneğin Newton bir metin yazıyor onun eserini okuyanlar onu başka bir alanda(matematik, fizik vb.) açıyor ve Newton’un kurmuş olduğu teori daha fazla alanda yer kaplıyor.Anlaşılacağı üzere bir klasiğin birçok yere nüfus etmesi ve devamlılığının olması onu klasik yapar.Bir diğer şey ise klasik ilgilendiği konular ile ilgili temel soruları sorar.Bir klasik okurken bu metin hangi soruya cevap olarak yazılmıştır sorusunu anlamazsak o metni anlamayız.

Klasiklerde metin bir cevap olarak ele alınır.Benim cevabım nedir? sorusuna ulaşır.

Dindarlık nedir? Temellük nedir? Üzerinde duruldu.Klasik çok paradoksaldır bu yüzden hep o ana özeldir. O ana özeldir o paradoksal an ve onu yeniden yeniden yaşamak isteriz.

Klasikler için yapılan tanımlar okundu. Bu tanımlar üzerinden  yorumlamalar yapıldı.Her klasiği yeniden okuma onu yeniden okuma gibidir.Klasikler her bir karşılaşmada farklı ve eşsizdir.Burhanettin Tatar

Son olarak klasiklerin bize yol gösterdiği vurgulanarak ders bitirildi.Ders içerisinde ara ara  sorular soruldu ve tahta kullanılarak örnekler verildi.

Ön Okuma Metni:
    • Burhanettin Tatar/Normatifliğin Ve Tarihselliğin Diyalektiği
    • İbrahim Kalın/Bir Klasik? Nasıl Okunur? Klasiklerin Anlam Ve İşlevi Üzerine
    • Ali Durusoy/Klasikler Nasıl Ve Ne İçin Okunmalı, Medeniyet Ve Klasik
  • Hans-Georg Gademer/Klasik Olanın Örnekliği 
Bahsi Geçen Eserler: 
  • Ağaca Tüneyen Baron/Italo Calvino

 

Scroll to Top