Dr. Öğr. Üyesi Yasin Ramazan BAŞARAN | Araştırma Yöntemlerine Giriş

 

GELECEĞİN AKADEMİSYENLERİNİ ARIYORUZ PROJESİ

2022-2023 GÜZ DÖNEMİ DERS RAPORU

Tarih ve Saat08.10.2022 
DersAraştırma Yöntemlerine Giriş
HocaDr. Öğr. Üyesi Yasin Ramazan BAŞARAN
KonuAraştırma Yöntemlerine Giriş
Ders Katılımı30 kişi
Dersin Özeti– Akademik çalışma veya süreçte yaşanan her şeyin daha fazla farkındalık gerektiren bir durum olduğundan bahsedilerek derse giriş yapıldı. Akademik bilgide hedeflediğimiz araştırmanın bize basitçe doğruyla yanlışı birbirinden ayırmanın farkını ve temelini öğrettiği üzerinde konuşuldu.

– Üzerine araştırma yapılacak konu veya kavramın hangi çerçeve içerisinde sürdürülmesi gerektiği hakkında konuşuldu. Araştırma yapılırken denetlenebilir şeyler üzerine gidilmelidir. Yapılan araştırma bizim yaklaşımımızla ilgili bir şeydir, ölçü tamamen bize bağlı gözükse de biz daha çok seçim yaparız. Yapılan gözlemi araştırma konusu yapmadığımız sürece çıkarım yapamayız.

– İlk derse akademinin özelliklerinden olan sistematik olması, ikinci derste iste ikinci özelliği olan kolektif olması hakkında detaylandırma yapıldı. Akademideki en önemli şeylerden birisi kollektif anlamı sistematik olarak yorumlamaktır. Araştırmanın sistematik olması, değerlendirilebilmesi içindir. Sistematik olmak ise araştırma yapmak için tek başına yeterli değildir, kollektif de olması gerekir. Akademi ise kolektifliğin zirvesidir, birbirimizden yararlanmamız gerekmektedir.

– Akademiye girildiğinde kollektif bir ortama girildiği için iddianın arkasında kimin olduğunu belirtmemiz gerekir. Birilerinin sözleri üzerinden ilerlemedikçe kollektif bir zihni kullanmamış oluruz. Çünkü kavramları biz oluşturmamaktayız. Kolektif bir anlamda bizi, aynı çerçevede çalışmış insanlarla aynı çerçeveye koymaktadır. Birisi bizim söylediğimiz bir şey hakkında yorum yapabiliyorsa -eleştiri, ret ya da onaylama- artık dengelenebilir, ölçülebilir şeyler söylemişiz demektir; bu, akademinin ince noktalarından birisidir.

Derste Bahsi Geçen KitaplarAraştırmanın Alfabesi- Yasin Ramazan/ Düşünmenin Alfabesi- Yasin Ramazan
Ön Okuma Metinleri
İleri Okuma metinleri

 

Scroll to Top