Anadolu İlahiyat Akademisi

Geleceğin Akademisyenlerini Arıyor Projesi

Ara Kamp Ders Raporu

 

Klasikleri Okuma Yöntemi Grubu

Tarih:22 Ocak 2024 Pazartesi 13:30
Ders:Sosyoloji  Klasiklerini Okuma Yöntemi
Hoca:Levent Ünsaldı
İşleniş:_
Özet:Ders Abdullah Yasir Can’ın açılış konuşmasıyla başladı. Ara kampın içeriğiyle alakalı bilgi verildi. Ardından dersin başında klasik tanımı üzerinde duruldu ve konunun anlaşılması adına Durkeym ve Weber üzerinden karşılaştırmalar yapılarak ders devam etti. Ders akıcı     ve bağlamdan kopmadan devam etti sonuna doğru soru cevap yapıldı.

Derse başlamadan öncelikle klasiklerin ne demek olduğunu tespit etmemiz gerekiyor. Klasik metinler nedir? Klasik metinler kurucu metinlerdir. Sosyolojide ise kurucu disiplinin ne olduğu konusunda sorular ortaya çıkmaktadır çünkü herkesin mutabık olduğu kurucu metinler gördüğüm kadarıyla yok. Baktığımızda kurucu sosyolog kendi disiplinine göre bir kurucu listesi yapar ve onun bulunduğu yerle benim bulunduğum yerden kurucular farklılık gösterebiliyor. Kurucular ve kurucu metinlerde tam bir mutabıklık söz konusu değildir.

Sosyolojiyi kurucu ülkelere baktığımızda temelde iki ülke karşımıza çıkıyor; Fransa ve Almanya. Kurumsallaşmanın en iyi şekilde gördüğümüz yer bu ülkelerden Fransa sonrasında ise Almanya’dır.Bir diğer önemli şey ise bir disiplinin klasikleri olması yeterli değildir. Yöntem, nesne ve teorik birikiminin olması gerekmektedir.

Bizim kendi metinlerimiz yok. Bu nedenle Türkiye deki bir sosyologla Fransa’da ki sosyoloğun görüşleri aynı olabilir mi? Türkiye’deki ancak çevrildiği gün haberi olacaktır. Tercüme metinler den öğrendiğimiz için o ürünü kim nasıl gündeme aldıysa biz o şekilde anlamak durumunda kalıyoruz. Bu nedenle tahriflerle karşılaşırız.En iyi şekilde anlanmak için en azından okuyabilecek kadar o dili bilmeniz gerekir.

Durkeym ve Weber’in üzerinden karşılaştırmalar yapıldı. Örneğin Weberin kurumsal dayanağı yoktur ama Durkeymin vardır.Bunun yanında  Durkeym ve Weber farklı sosyoji  yöntem ve epistemolojilere sahip olduğundan bunu bir dikotomiye dönüştürülemeyeceği üzerinde duruldu.Bununla birlikte yazılan metnin neden yazıldığı kime karşı yazıldığı önemlidir. Durkeym’i anlamaya çalışırken de ne yapmaya çalıştığını kime karşı yazdığını sorgulayarak anlamamız  gerekiyor.

Ön Okuma Metni:
  • Emile Durkheim, İntihar
  • Levent Ünsaldı , Sosyoloji Tarihi
  • Max Weber, Protestan Ahlakı
Bahsi Geçen Eserler: —-

 

Scroll to Top