Tuncer NAMLI | Kur’an’ın Temel Kavramları ve Anlaşılma Biçimleri

 

GELECEĞİN AKADEMİSYENLERİNİ ARIYORUZ PROJESİ

2022-2023 BAHAR DÖNEMİ DERS RAPORU

Tarih ve Saat25.02.2023 / 10:30
Ders1. Sınıflar Açılış Dersi
Hoca

Tuncer Namlı

KonuKur’an’ın Temel Kavramları ve Anlaşılma Biçimleri
Ders Katılımı
Dersin Özeti
  • Kavramların varlığının, düşüncenin algısı olarak zihnimizde şekil aldığı ifade edilerek konuya giriş yapıldı.
  •  Kelimeleri ve kavramları kullanıldığı doğru bağlamda anladığımız sürece elimizdeki içeriği anlayabiliriz.
  • Ayetleri kendi bağlamından kopararak başka bir anlamın içine ‘seçiçi’ bir şekilde yerleştirildiğinde cümle ve metinler doğru anlaşılmaz. Yöntem ve yaklaşım tarzı bilindikten sonra bu anlama olayı kolaylaşır.
  • Bu yöntemlerin bilinmesi için önce edindiğimiz kaynak, kitap; Kur’an’ın tanınması gereklidir. Kur’an’ın kullandığı ifadeler tarihte yaşanmış olaylarla birlikte o zamanın durumuna ve evrenseline hitap eden ayetlerle vukuu bulur. Bu açıdan baktığımızda ‘mucize’ kelimesinin ‘ayet’ anlamında kullanılmasına da şahit oluruz. Derste mucize kelimesinin bağlamı üzerinden ayetlerden örnekler verilerek Kur’an’ın nasıl bir eğitim ve dil ile insana yaklaştığı açıklandı.Kur’an eğitime nereden başladı? Bu soru üzerinden birçok ucu açık tartışmalar ve cevaplar oluşturuldu.
  • Ezberlenmiş algılar, Kur’an’ın anlaşılmadan okunması ve buna adapte olan toplumun kabulleri bu dilin yanlış anlaşılmasını ve bunun yerleşmiş kesin kabuller olarak benimsenmesi gerçeği ile karşılaştı. Bu durumun yeniden aydınlığa çıkabilmesi için Kur’an’ın anlamını kişinin öncelikle kendi dilinde bir yere oturtması elzemdir. Yoksa ‘kendisine açıklanan ayetlerden öğüt almayan kimseler’ haline gelinir. 
  • Acem toplumları için haşa Kur’an kuru bir sözden ibaret değildir. Kişi işin ehli olmasa dahi inandığı dinin kavramlarına, terimlerine yapacağı ibadetler gerekçesi sebebiylede vukufiyet sağlamalıdır.
  • Te’vil kelimesinin anlam çeşitliliği, terim anlamı, yan anlamı gibi zeminleri de Kur’an’daki örnekleriyle günümüzdeki anlamlarıyla karşılaştırılarak açıklandı. 
  • Paragraf halinde meal kitapları oluşturulmasındaki durumlardan bahsedilerek cümle şeklini alan meallerle bir karşılaştırma yapıldı ve cümle şeklindeki meal kitaplarının bağlamla sıkı bir ilişkisi olduğundan bahsedildi.
  • Son olarak ayetlerin anlamlarının daraltılması sonucunda günümüzdeki sorunun ve tartışmaların nasıl bir boyut kazandığı geniş bir pencereden aktarılarak çeşitli çözümlerden bahsedildi ve oturum sorularla sonlandırıldı.
Derste Bahsi Geçen Kitaplar Kur’an Aydınlığı Kronolojik Kur’an Meali, Tuncer Namlı, Fecr Yayınları
Ön Okuma Metinleri
İleri Okuma metinleri

 

Scroll to Top